Member Login | Print Page | Contact Us
Election Results for ORRA Candidates
Share |

The Orlando Regional REALTOR® Association considers each candidate that is running for election based on his or her past voting record and/or sensitivity to real estate issues such as private property rights. Candidates are invited to participate in a screening process by the ORRA Candidate Screening Subcommittee, which then makes candidate recommendations to the ORRA Board of Directors for final approval.

Candidates that have been approved for support by the ORRA Board of Directors and accept campaign contributions receive funding from the REALTOR® Political Action Committee.

For more information about the screening process or about RPAC please contact Frankie Elliott, ORRA vice president of governmental affairs, at frankee@orlandorealtors.org.

Election Results for ORRA Recommended Candidates

Election Date: August 30, 2016

Orange County

Comptroller – Phil Diamond WON
Commissioner, District 1 – Betsy VanderLey WON/Runoff
Commissioner, District 3 – Pete Clarke WON
Commissioner, District 5 – Ted Edwards WON/Runoff
School Board, District 4 – Pam Gould WON
School Board, District 5 – Kathleen (Kat) Gordon WON
School Board, District 7 – Christine Moore WON/Runoff

Seminole County

Clerk of the Court/Comptroller – Sammy Gibson LOST
Tax Collector – Ray Valdes LOST
Commissioner, District 5 – Brenda Carey WON
School Board, District 3 – Dede Schaffner LOST    

City of Sanford

City Council, District 3 – Steve DellaSala LOST

Election Date: March 7

Mayor, Town of Eatonville - REALTOR® Alvin Moore LOST

Election Date: March 10

Mayor, City of Maitland - REALTOR® Dale McDonald WON
Mayor, City of Winter Park - Steve Leary - WON
Commissioner, City of Bell Isle District 5 - Larry Miles LOST
Commissioner, City of Ocoee District 2 - Mike Hopper LOST
Commissioner, City of Winter Garden District 4 - Colin Sharman WON
Commissioner, City of Winter Park Seat 1 - Gary Brewer LOST

Election Date: November 4, 2014

U.S. House of Representatives
District 5 - Corrine Brown WON
District 7 - John Mica WON
District 8 – Bill Posey WON
District 10 – Dan Webster WON

State Senate
District 12 – Geraldine Thompson WON
District 14 - Darren Soto WON

State House of Representatives
District 30 – Karen Castor Dentel LOST
District 44 – Eric Eisnaugle WON
District 46 – Bruce Antone WON
District 47 – Linda Stewart LOST
District 49 – Joe Saunders LOST

Orange County Commission District 2 – Alvin Moore (ORRA REALTOR® member) LOST
Orange County School Board Chairman – Bill Sublette WON
Orange County School Board District 3 – Linda Kobert WON
Orange County Soil & Water Conservation District 4 - Eric Rollings (ORRA REALTOR® member) WON

Vote “YES” on Orange County Property Tax Renewal For Public Schools WON

Seminole County

US House of Representatives
District 5 – Corrine Brown WON
District 7 – John Mica WON

State Senate
District 10 – David Simmons WON

State House of Representatives
District 28 – Jason Brodeur WON
District 30 – Karen Castor Dentel LOST

Seminole County School Board District 1 – Rich Sloane LOST

Election Date: August 26, 2014

Orange County Mayor – Teresa Jacobs (Won)
Orange County Commission District 2 – Alvin Moore (ORRA REALTOR® member) (Progressed to general election)
Orange County Commission District 4 – Euri Cerrud (Lost)
Orange County Commission District 6 – Roberta Walton (Lost)
Orange County School Board Chairman – Bill Sublette (Won)
Orange County School Board District 1– Joie Cadle (Won)
Orange County School Board District 2 – Daryl Flynn (Won)
Orange County School Board District 3 – Linda Kobert (Progressed to general election)
Orange County Soil & Water Conservation District 4 - Eric Rollings (ORRA REALTOR® member) (Won)
Vote “YES” on Orange County Sales Tax Renewal For Schools (Passed)
Seminole County Commission District 2 – John Horan (Progressed to general election)
Seminole County School Board District 1 – Rich Sloane Progressed to general election)
Seminole County School Board District 2 – Karen Almond (Won)

Election Date: April 8, 2014

City of Apopka,  Mayor - John Land (Lost)
City of Apopka,  Seat 2 - Marilyn Ustler McQueen (Lost)
City of Apopka, Seat 3 - Sam Ruth (Won)
City of Belle Isle, District 1 - Ed Gold (Won)
City of Longwood, District 4 - Frank Scheraldi (Lost)
City of Maitland, Seat 2 - Beverly Reponen (Won)
City of Orlando, District 5 - Cynthia Rena Harris (Lost)
City of Winter Park, Seat 2 - Sarah Sprinkel (Won)

ORRA Partners
ORRA would like to thank our Partners for their continuing support.
View the full list of ORRA Partners.